• شرکت مارپیچ باختر

    شرکت مارپیچ باختر تولید کننده مجموعه جعبه فرمان و قطعات خودرو

  • شرکت مارپیچ باختر

    شرکت مارپیچ باختر

  • شرکت مارپیچ باختر

    شرکت مارپیچ باختر یبلسیبلسیبل

بازگشت به شرایط عادی با تزریق 5 هزار میلیارد نقدینگی به صنعت خودرو و قطعه سازی کشور

تعداد بازدید : 924
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۷/۲۷

به گزارش خبر خودرو، نایب رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی خودرو گفت : خودروسازان و قطعه سازان برای بازگشت به شرایط عادی به حداقل  5 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند .
احمد رضا رعنایی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : متاسفانه صنعت خودرو و قطعه سازی کشور به دلیل عدم مدیریت صحیح ، وجود تحریم ها و شرایطی که به جهت نبود برنامه ریزی صحیح دولت ایجاد گردیده در خطر جدی قرار گرفته است .

وی با اشاره به اینکه صنعت خودروسازی ، دومین صنعت به لحاظ کارآفرینی و حجم نیروی کار در کشور محسوب می شود، تصریح کرد : در صورتی که جریان کنونی حاکم بر صنعت  خودرو ادامه یابد حاصل تلاش 50 ساله کشور و سرمایه ملی کشور نابود خواهد شد .

وی  تاکید کرد : در صورتی که دولت و مجلس در این مقطع زمانی به طور جدی تصمیمی جدی  برای کل صنایع نگیرند آسیب های وارده جبران ناپذیر خواهد بود.

وی با اشاره به تعطیلی حدود 30 درصدی قطعه سازان در سال جاری گفت :  از 70 درصد باقی مانده در این صنعت حدود 10 درصد با ظرفیت کامل در حال فعالیت هستند و حدود 40 درصد با 25 تا 30 درصد ظرفیت و 20 درصد واحدها نیز با 50 درصد ظرفیت  در حال فعالیت هستند که واقعا آمار بسیار بد و نگران کننده ای است.

وی تاکید کرد : در صورتی که این روند ادامه یابد تا پایان امسال آسیب جبران ناپذیری به صنعت قطعه سازی کشور وارد خواهد شد.

این فعال صنعت قطعه سازی کشور با اشاره به طرح 200 میلیارد تومان به کل صنعت کشور گفت : با ارائه 200  میلیارد تومان نیز یک درصد از مشکلات صنعت و تولید کشور حل نخواهد شد این در حالی است که  خودروسازان و قطعه سازان برای بازگشت به شرایط عادی به حداقل  5 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند .

رعنایی همچنین به بسته پیشنهادی دولت برای رفع رکود از بازار خودرو و تحریک تقاضا پرداخت و اظهار داشت : هر چند ارائه تسهیلات کم بهره برای خرید کالاهای با دوام در گذشته نیز جزء برنامه های دولت بوده اما امروز یک مقدار نگاه جدی تری به این مساله صورت گرفته است.

وی گفت : البته اختصاص تسهیلات می تواند برای بازار مصرف انگیزه ایجاد نموده و عملا توان متقاضیان را تقویت اما قطعا برای تاثیر این گونه تصمیمات بر جریان تولید زمانبر بوده و تاثیر ان دراز مدت خواهد بود.

وی تصریح کرد :  امروز جریان حاکم بر تولید و بازار کشور به مانند مریضی است که نیاز به دارو داشته اما  نمی تواند آنتی بیوتیک مصرف کند و باید با آمپول پنی سیلین  تا حدودی بهبود یابد تا در دراز مدت و با روش های دیگری تقویت و سلامت شود.

وی اظهار داشت : متاسفانه در وضعیت کنونی اغلب تولید کنندگان و صنعتگران داخلی در حوزه تولید به نقطه بحران رسیدند و چنانچه در این وضعیت بحرانی بسته حمایتی کاملی برای اختصاص تسهیلات برای سرمایه در گردش واحدها و فریزکردن حداقل یک ساله مطالبات دارایی و بیمه تامین اجتماعی و بانک ها صورت نگیرد ، عملا تمام تولیدکنندگان و صنعتگران در صف تعطیلی قرار خواهند گرفت و صنعت و تولید و نیروی شاغل در این بخش ریزش جدی خواهد کرد.

وی گفت : در صورت ریزش نیروهای شاغل در بخش صنعت و تولید کشور با تزریق هر میزان نقدینگی نیز این وضعیت جبران نگردیده و این بخش ها به جایگاه اولیه خود باز نخواهد گشت .

وی تصریح کرد : تنها راه ، اقدام عاجل و سریع  جهت اختصاص وام های کم بهره برای سرمایه در گردش واحدها ، تامین مواد اولیه  ، پرداخت حقوق های معوقه به پرسنل و همچنین جلوگیری از افزایش فشارهای دارایی ، بیمه و  بانک ها برای دریافت مطالبات است تا این واحدها بتوانند یک مقدار از درد و رنج حاصل از شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی شان را التیام بخشیده و به تدریج به گردونه صنعت واقعی باز گردند.

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
متن نظر :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال
TEL: +98 83 34271498 , +98 83 34270561 FAX: +98 83 34270552